IV Mazowiecki Piknik Radiowy - Celestynów 2021

Do wydarzeń, które wpisały się już w kalendarz spotkań krótkofalarskich, należy zdecydowanie radiowy piknik w Celestynowie. Dowiodła tego czwarta edycja wydarzenia, która odbyła się w niedzielę 5 września 2021 roku. Teren Centrum Edukacji Leśnej zgromadził wielką rzeszę uczestników, po długiej pandemicznej przerwie tak bardzo stęsknionych spotkania z innymi osobami, a to wszystko w przyjaznym miejscu zapewniającym możliwość komfortowego i bezpiecznego spędzenia czasu.

Już przed godziną 11 tłumnie przybywali sympatycy łączności radiowych, częstokroć wraz z rodzinami. Przybyłych na imprezę przywitali jak zawsze członkowie OT-37 PZK i klubu SP5POT tj. Monika SQ5KWH, Piotr SQ5PTZ oraz koordynator SP5MASR Tomasz SQ5T. Głos zabrał również pomysłodawca spotkania Michał SP5OSP. Jako gospodarz terenu wystąpiła pani Róża Brytan, będąca pracownikiem Nadleśnictwa.Tradycyjnie już godziny pobytu uczestników zostały wypełnione szeregiem atrakcji. Wkrótce po powitaniach przenieśliśmy się do czasów pracy Transatlantyckiej Radiotelegraficznej Centrali Nadawczej mieszczącej się w Babicach pod Warszawą. Historię tego gigantycznego obiektu przybliżył Tomasz Miś, członek Stowarzyszenia Park Kulturowy TRCN ze Starych Babic.

W międzyczasie na terenie Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie odbywało się wiele atrakcji przygotowanych przez Nadleśnictwo Celestynów dla dzieci oraz dorosłych, m.in. warsztaty Leśnej Akademii Surwiwalu, opowieści o pszczołach, przyrodniczy kącik rysowniczy i oczywiście zwiedzanie ekspozycji obiektu edukacyjnego CEL. Przez cały czas mogliśmy czuć się bezpiecznie wspierani przez niezastąpionych strażaków z OSP Wiązowna oraz Ratowników fundacji Ochotniczej Grupy Ratowniczej "OGR-y".

Spontanicznym pomysłem organizatorów tegorocznego pikniku było dołączenie dodatkowego wystąpienia Mariusza SQ8JCB oraz Przemysława SP7VC, popularnych wśród krótkofalowców aktywatorów terenów przyrodniczych. Na prośbę gości poruszyli oni temat przygotowań do łączności terenowej, przybliżyli tajniki wypraw krótkofalarskich i programu dyplomowego "Flora Fauna". Padły propozycje na temat "co zabrać a co lepiej zostawić w domu?" a także w jaki sposób raportować łączności i jak potwierdzić wiarygodność znajdowania się w danym lokatorze. Przemysław opowiedział o tym jak wyglądają łączności terenowe poza naszym krajem, podczas podróży z przyczepą kempingową.

W chwilę po wystąpieniu Mariusza i Przemysława słuchacze przeszli na inną część obiektu, gdzie team klubów SP5WWL oraz SP5YAM we współpracy z Tomkiem SP5LOT i Robertem SQ5RB brał udział w przygotowaniu balonów oraz zestawów nadawczych, a także zestawu nadawczo-odbiorczego. Start dwóch balonów stratosferycznych odbył się wczesnym popołudniem i okraszony był autorskim komentarzem Grzegorza SP5MGS i wspomnianych kolegów. Krzysztof SQ5NWI technicznie nadzorował pracę urządzeń nadawczych. Balony posiadały podwieszony ładunek w postaci trackerów RTTY i APRS, nadajnika SSTV/DSSTV oraz przemiennika crossband. Jak zwykle start balonów zgromadził wiele obserwujących osób i został poprzedzony głośnym grupowym odliczaniem. Po starcie balonów część z obserwatorów chwyciła za radiotelefony i telefony zajmując się dekodowaniem obrazków i próbami łączności poprzez przemiennik.

Po starcie drugiego balonu wszystkich gości oraz współorganizatorów poprosiliśmy o zebranie się przed wiatą w celu upamiętnienia naszej wspólnej obecności podczas IV Mazowieckiego Pikniku Radiowego. Gości było bardzo dużo, więc tego dnia nie było łatwo wszystkich zmieścić w kadrze. Podobnie jak w ubiegłych edycjach wydarzenia naszym głównym fotografem był Michał SP5DLX, który nie szczędził sił oraz aparatu, by uwiecznić każdą chwilę pikniku.

Podczas całej imprezy dzieci bawiły się świetnie na placu zabaw, a wszyscy podziwiali ekspozycje ośrodka edukacyjnego. Stanowisko Ochotniczej Grupy Ratowniczej było oblegane przez rodziny, które chciały poćwiczyć pierwszą pomoc czy nawet skorzystać z fachowej porady. Dzieci z rodzicami otoczyły wóz strażaków z OSP Wiązowna. Nasi współpracownicy mieli pełne ręce roboty. Momentami brakowało miejsca przy ognisku a nawet na ruszcie grilla. Najmłodsi mogli także pograć w gigantycznych rozmiarów grę planszową znaną jako "Chińczyk". Sekrety życia pszczół można było poznać odwiedzając kolejne stoisko, czytelnie oznaczone wielką pszczelą maskotką. Miło było obserwować sielankową rodzinną atmosferę.

Ostatnim blokiem tego pikniku były prezentacje, z prośbą o które zwrociliśmy się do naszych kolejnych przyjaciół. Pierwszym prelegentem był Paweł SQ5STS, znany wszystkim jako krótkofalowiec mocno zaangażowany w rozwój najmłodszych radioamatorów poprzez projekt "Radio Reaktywacja". Paweł poświęcił czas na prezentację swoich poczynań w rozwoju młodych pasjonatów łączności, również tych będących w harcerskich grupach. Mieliśmy okazję wysłuchać dwóch wspomnień z jego ostatnich obecności na obozach harcerskich. Cieszymy się, że Paweł mógł opowiedzieć wszystkim o tym jak, pomimo ostatniej niełatwej sytuacji, może poświęcać swój czas na rzecz rozwoju dzieciaków w naszym radiowym hobby.

Kolejną prezentację wygłosił Darek SQ5DB, znany wszystkim jako warszawski reporter przemierzający miasto na motocyklu. Doświadczenie Darka postanowiliśmy wykorzystać zwracając się do niego z prośbą o poruszenie tematyki dronów. Darek ma z tym sprzętem kontakt w swojej codziennej pracy reporterskiej. Podczas prezentacji przedstawił wszystkim genezę pojawienia się dronów, budowę tych urządzeń, sposób wykorzystania w codziennym życiu oraz dodał kilka słów o tym kiedy powinniśmy zaprzestać pracy dronem! Darek był z nami od samego początku, jego stanowisko oglądało wiele osób z niemalejącym zainteresowaniem. Młodzież oprócz podziwiania dużego profesjonalnego drona miała okazję zmierzyć się z symulatorem tego urządzenia.

Wielu kolegów czekało na prezentację pracy na satelicie amatorskim oraz stacji QRP. Pierwszym mówcą w tym temacie był Bolesław SQ5PE, który opowiadał o pracy na satelicie, o wyposażeniu radiostacji służącej do pracy przez transponder Oscar QO-100 i zademonstrował jej możliwości. Został on wysłuchany z uwagą, był też czas na pytania publiczności. W kolejnej prezentacji udział wziął Tomasz SQ5TK, który poruszył temat łączności KF QRP poza miastem. Wskazał wiele problemów, na jakie musimy się przygotować oraz opowiedział ciekawostki o możliwych wpadkach zdarzających się na falach KF podczas akcji terenowych.

Ostatnim prelegentem był Grzegorz SP8GON, który na co dzień mieszka w Lublinie. Opowiedział on zgromadzonym czym jest HamNet, objaśnił budowę tej sieci oraz możliwe sposoby jej wykorzystania. W przykładach przytaczał rozwiązania testowane w Lublinie. Znajdująca się tam sieć pracuje już dłuższy czas i wielokrotnie poddawana była różnym próbom. Podczas tego krótkiego wystąpienia Grzegorz skupił się na łączności telefonicznej z wykorzystaniem sieci HamNet. Po odrobinie teorii nastąpiła część praktyczna, w której Grzegorz prosił o nawiązywanie połączeń przy wykorzystaniu telefonów IP działających w sieci HamNet. Rozwiązanie to stanowi sposób na wykorzystanie telefonów do pracy w paśmie amatorskim na sprzęcie, który niejednokrotnie miał już trafić do Punktu Selektywnej Segregacji Odpadów Elektronicznych.

Czas na nasze podziękowania. Przede wszystkim chcemy gorąco podziękować pracownikom Nadleśnictwa Celestynów za okazane chęci, przychylność i pomoc w organizacji IV Mazowieckiego Pikniku Radiowego w Celestynowie. Już czwarty raz wsparli nasz plan spotkania na łonie natury. Duże podziękowania należą się dla naszych współpracowników: Moniki SQ5KWH, Adriana SQ5AM, Ivo SQ5BIH, Darka SQ5DB, Radka SQ5GLU, Bolesława SQ5PE, Piotra SQ5PTZ, Pawła SQ5STS, Tomasza SQ5T, Tomasza SQ5TK, Mariusza SQ8JCB, Andrzeja SP5ABI, Michała SP5DLX, Krzysztofa SP5GDX, Sebastiana SP5SO, Marcina SP5UX, Jacka SP5XEK, Przemysława SP7VC.

Dziękujemy również kolegom realizującym misje balonowe, czyli Krzysztofowi SQ5NWI oraz Grzegorzowi SP5MGS, dziękujemy Robertowi SQ5RB oraz Tomaszowi SP5LOT za uświetnienie naszej imprezy tegoroczną misją balonową w ich wykonaniu.
Wielkie ukłony kierujemy do strażaków OSP Wiązowna, z którymi utrzymujemy współpracę od samego początku i którzy chętnie korzystają z naszego zaproszenia. Po raz kolejny mogliśmy też liczyć na udział Ratowników Ochotniczej Grupy Ratowniczej, którym bardzo dziękujemy za poświęcony nam i naszym gościom czas. Jednocześnie informujemy, że nawet ich treningowy manekin pozbawiony nóg dobrze się bawił na naszym pikniku. Było nas wszystkich o wiele więcej niż podczas ubiegłej edycji wydarzenia. Cieszymy się, że zabraliście ze sobą członków swoich rodzin i dobrze się wspólnie bawiliśmy. Mamy nadzieję, że za rok uda nam się spotkać ponownie i znów ugościć wszystkich przybywających. Dziękujemy wszystkim gościom oraz uczestnikom. Do zobaczenia i usłyszenia na pasmach!

ZAPRASZAMY DO ALBUMU FOTOGRAFICZNEGO Z NASZEGO SPOTKANIA (kliknij w ten link)

Organizatorzy - POT PZK, SP5MASR

Współorganizatorzy