Piknik Celestynow 2018

W dniu 23.09.2018 r. (niedziela) po godz. 11:30 po raz drugi spotkaliśmy się w Celestynowie podczas Pikniku Krótkofalowców. Pogoda początkowo zapowiadała się mało optymistycznie, ale była na tyle łaskawa, że pozwoliła nam spędzić ten dzień na świeżym powietrzu. Podobnie jak zeszłoroczny piknik, organizatorami były kluby 37 Oddział Terenowy PZK, SP5POT i SP5MASR w osobach Michała SP5OSP, Piotrka SQ5PTZ, Moniki SQ5KWH, Katarzyny SQ5OSP, Adriana SQ5AM, Macieja SQ5EBM, Tomasza SQ5T, Mikołaja SP5ME i Marcina SP5UX.

Dodatkowo w Pikniku udział brały 2 zaproszone ekipy z własnym projektami:

  • Projekt uczniów (krótkofalowców) z Katolickich Szkół w Markach czyli wypuszczenie balonu stratosferycznego.
  • Zabawa „łowy na lisa” zorganizowana przez 3 kolegów z 7 okręgu czyli Piotr SQ7FJB, Tomasz SQ7BR i Artur SQ7RAI.

W pikniku również uczestniczyli ratownicy Fundacji Jednym Śladem oraz druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiązownie którzy zaprezentowali pierwszą pomoc w wypadkach komunikacyjnych. Druhowie prezentowali i opowiadali o czynnościach które wykonują oraz o działaniach ratowników podczas pokazu RKO. Dodatkowo wspominali co mogą ludzie z ulicy w takim przypadku wykonać. Po prezentacji cały czas działali pod namiotem pokazując Resuscytacje Krążeniowo-Oddechową na fantomie.

Najważniejszym z punktów imprezy było wypuszczenie balonu stratosferycznego przez uczniów Katolickich Szkół w Markach pod kierownictwem nauczycieli, między innymi Grzegorza SP5MGS. Balon miał średnicę ok. 2m i podczas lotu nadawał RTTY, APRS, SSTV. Należy również dodać że jako dodatkowy ładunek był dołączony detektor promieniowania kosmicznego autorstwa SP3QFE Armanda. W sumie ładunek ważył ok. 1kg.

Po wypuszczeniu balonu zaprosiliśmy wszystkich do wspólnego pamiątkowego zdjęcia. Atrakcji nie było końca. Wiele dzieci nie mogło doczekać się zabawy pt; „Łowy na lisa”. Koledzy z SP7 sprawnie przeprowadzili zabawę która sprawiła wiele radości u najmłodszych uczestników pikniku. Dla większych uczestników czekała „Strażacka Yenga”, którą wykonywano przy pomocy narzędzi hydraulicznych do ratownictwa drogowego. Obsługa narzędzi odbywała się przy pomocy urządzeń hydraulicznych dostarczonych przez strażaków z OSP Wiązowna.

Ta zabawa również miała za zadanie pokazać że operowanie narzędziami ratownictwa technicznego przez strażaków nie jest taka prosta jak z daleka się wydaje. Narzędzia ratownictwa technicznego ważą ok. 35 kg. a podczas działań trzeba precyzyjnie z nich korzystać ratując ludzkie życie. Cała zabawa zakoczyła wiele przybyłych gości.

Oczywiście w trakcie pikniku było ognisko i pieczenie kiełbasek. Nie zabrakło uścisków rąk kolegów radiowych i wymiany kart QSL potwierdzających łączności. O frekwencji może świadczyć zniknięcie 400 pętek kiełbasy w połowie Pikniku.

Podczas Pikniku była możliwość zobaczenia EmCom-owych GoBox-ów kolegi Adriana SQ5AM i plecakowych radiostacji Bolka SQ5PE. W międzyczasie można było posłuchać prezentacji Tomka SQ5T, Mikołaja SP5ME, Marcina SP5UX dotycząca podstaw systemu APRS, Winlink oraz Packet Radio i ich zastosowań w łączności kryzysowej.. Była to najlepsza okazja na wiele pytań. Kolejną była niezapowiedziana wcześniej prezentacja Armanda SQ3QFE na temat programu ARISS czyli programu polegających na łącznościach Szkół z Astronautami będącymi podczas ekspedycji na orbicie okołoziemskiej.

W czasie Pikniku również odbywała się prezentacja WinLinka polegające na wymianie raportów. Ten pikniki już wpisał się jako impreza cykliczna. Do zobaczenia za rok i pamiętajcie by zabierać ze sobą całe rodziny.

Chciał bym bardzo podziękować tym którzy pomagali przy organizacji: Piotr SQ5PTZ (zastępca), Monika SQ5KWH, Katarzyna SQ5OSP, Adrian SQ5AM,  Maciej SQ5EBM, Paweł SQ5IQK, Tomasz SQ5T, Piotr SQ7FJB, Tomasz SQ7BR, Artur SQ7RAI, Mariusz SQ8JCB, Armand SP3QFE, Andrzej SP5ABI, Mikołaj SP5ME, Grzegorza SP5MGS, Marcin SP5UX. Oczywiście też dziękujemy Nadleśnictwu Celestynów oraz niezastąpionej OSP Wiązowna która jest z nami od początku a także Fundacji Jednym Śladem. Bez wszystkich wymienionych impreza nie była by wypełniona wieloma atrakcjami. Jeszcze raz dziękuje i gromkie brawa dla wszystkich.

 Michał SP5OSP 73!

 

Hamspirit.pl

Wspierają nas

Reklama